water meter ro or di

Discussion in 'Water Fed Pole Cleaning' started by paul1, Sep 30, 2016.

Advertisement
  1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
  2. Welcome to the UK Window Cleaning Forums.
    Starting or own a window cleaning business? We're a network of window cleaners sharing advice, tips & experience. Rounds for sale & more. Join us today!

  1. paul1

    paul1 Well-Known Member
    Member

    Joined:
    Feb 23, 2015
    Messages:
    409
    Likes Received:
    56
    Hi guys

    just spoke on live chat to Yorkshire water been advised I pay nearly £3.00 per 1000 litres of water we use in our home, so my question is would I be better sticking with my ro unit when I start doing water here when extension done or Di only be ok ? which be cheapest in long run, my water goes up and down between around 95 and 120 ish.. ? thanks
     
    Advertisement
  2. WW2015

    WW2015 Member
    Member

    Joined:
    Jun 5, 2015
    Messages:
    32
    Likes Received:
    9
    How much water do you use per day?
     
  3. paul1

    paul1 Well-Known Member
    Member

    Joined:
    Feb 23, 2015
    Messages:
    409
    Likes Received:
    56
    Only about 250 to 350 a day at moment but hoping to get busier so be more in future. Thanks
     
  4. J and S

    J and S Active Member
    Member

    Joined:
    Jun 8, 2016
    Messages:
    129
    Likes Received:
    26
    250 per day is £1.80 per day...how much can you earn per day with that.
    I too live in W Yorks and was told the same £2.92 per 1000 I think was the figure quoted.
    I have the Ro and Di.
     
  5. WW2015

    WW2015 Member
    Member

    Joined:
    Jun 5, 2015
    Messages:
    32
    Likes Received:
    9
    I used the resin calculator and assuming you use 300L per day for 5 days and your TDS is 110 (i took a rough value), you use a 25L bag every 4 weeks (again, another rough guide depending how high you let your TDS get before you change it).

    A bag of tulsion costs £80ish.

    You use 6000L every 4 weeks (based on the assumptions above) so your total water/resin cost per month is £80 + £18 = £98 per month using a DI only.

    Your cost every 4 weeks with an RO :

    -(water bill assuming 50/50 waste ratio) = £36
    Assuming TDS of 10 after your RO your resin should last 47 weeks...putting your resin at a cost of £80/47 = £6.80 every 4 weeks.

    £36 + £6.80 = £43.60

    This is only napkin maths but I'd say stick with the RO.
     
    • Like Like x 1
    • Agree Agree x 1
    • List
Advertisement